niedziela, 6 kwietnia 2014

Zbliża się weekend majowy - apteczka na wyjazd - sprawdź co powinno się w niej znaleźć!


Apteczka na wyjazd w góry i nie tylko


Przeglądając wszelakie fora medyczne oraz podróżnicze zainspirował mnie temat apteczki na wyjazd, postanowiłam zebrać wszystko w jednym miejscu. Proponowana przeze mnie apteczka jest uniwersalna na każdy wyjazd poza dom. W założeniu ma być tania, skuteczna i zajmować mało miejsca;) Propozycja nie zawiera rzeczy typowo osobistych jak np. przyjmowane leki z przepisu lekarza - oczywiste jest, że każdy kto takowe zalecenia ma, powinien to uwzględnić. Pogrubione - niezbędne. maxon active opinie

Leki OTC (bez recepty) i suplementy diety

  • Paracetamol lub Ibum (ibuprofen) <6 – 10 tabl.> - przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, przeciwzapalne (tylko ibuprofen)
  • No - spa <6 – 10 tabl.> - rozkurczowe
  • Laremid, Taninal <6, 10 tabl.> - przeciwbiegunkowe
  • Smecta <2 saszetki> – osłanianąco, wspomagająco przy biegunce
  • Allertec WZF <4 – 6 tabl.> (cetyryzyna) – przeciwalergiczne
  • Aviomarin i/lub Lokomotiv < 4 – 6 tabl.> – przeciwwymiotne
  • Orsalit <2 saszetki> - uzupełnienie elektrolitów (po biegunce, wymiotach, dużym wysiłku)
  • Raphacholin C <6 – 8 tabl.> – usprawnienie trawienia ciężkostrawnych pokarmów
  • Tribiotic <1 saszetka> - hamowanie rozwoju zakażenia rany
  • Alantan maść – łagodzi odpażenia na stopach, również oparzenia słoneczne
  • Fenistil żel – łagodzi ukąszenia owadów i oparzenia

piątek, 4 kwietnia 2014

Jak obniżyć cholesterol? HDL, LDL, norma, dieta i objawy - FAKTY I MITY

Przedstawiam Wam bardzo ciekawy, obszerny artykuł na temat cholesterolu. Warto się nim zainteresować, gdyż zawiera wiele cennych wskazówek być może zbawiennych dla naszego zdrowia;)
Cholesterol? Co to właściwie jest i jaką rolę pełni?

czwartek, 3 kwietnia 2014

Słów kilka o witaminach syntetycznych i naturalnych - które wybrać?


Nawiązując do poprzedniego wpisu, kontynuuję temat preparatów multiwitaminowych. Przedstawiam Wam pewien artykuł, który dość mocno wskazuje przewagę witamin występujących w pożywieniu nad syntetycznymi, które dostępne są w postaci tabletek, kapsułek etc. <wzmianka w reklamie, że preparat witaminowy zawiera naturalne owoce i warzywa to nie to samo co stwierdzenie, że zawiera naturalne witaminy, produkt może zawierać syntetyczne witaminy + znikome ilości warzyw, zapewne liczone w mikrogramach (dostarczamy mikrogram pomidora wraz z jedną tabletką i jesteśmy zadowoleni;))> Trudno się z puentą tego artykułu nie zgodzić, zresztą przeczytajcie i sami wyciągnijcie wnioski.

środa, 2 kwietnia 2014

Co to są bioperine? Czy pani dietetyk kliniczny mówi prawdę? Analiza suplementów z witaminami.

Większość z czytelników obserwuje zapewne emitowane do znudzenia reklamy preparatów witaminowych. Przyznam, że przykuwają uwagę. Dlaczego? Próbują dać nam do zrozumienia, że wymyślono idealny produkt witaminowy, który zdecydowanie poprawi kondycję naszego organizmu. Czy w ogóle suplementacja witaminami jest nam potrzebna, czy każdy z nas aż tak źle się odżywia, że ma niedobory? To również gorący temat ale tym razem chce skupić się na reklamach. To co najbardziej przykuwa uwagę to zapewnienia fachowca/aktora (np. Pani dietetyk, farmaceuty, lekarza) że to np. witaminy i minerały o najwyższym stopniu wchłaniania oraz, że produkt zawiera warzywa, owoce i zioła – „wszystko tak jak zaplanowała natura”. Pomijam w dalszej analizie fakt rozpoczęcia większości reklam od krytyki innych preparatów witaminowych, to już standard w przypadku polskich reklam leków i suplementów, świadczący o ich żenująco niskim poziomie. Z moich spostrzeżeń wynika, że natura zaplanowała abyśmy jedli warzywa i owoce w normalnej postaci a nie sproszkowane i w dodatku w minimalnych ilościach. Jak minimalnych? Na stronie internetowej pewnego preparatu znalazłam skład: poza wymienionymi substancjami chemicznymi (witaminami) wyszczególnione zostały wspomniane warzywa, owoce i zioła. Uwaga przedstawiam listę:
brokuł, kalafior, marchew, jarmuż, pędy szparaga, burak, kapusta, czosnek, liście pietruszki, szpinak, brukselka, korzeń kurkumy, owoce i pestki granatu, borówki, maliny, owoce acai, żurawina, pestki winogron, jagody, jeżyny, bioflawonoidy cytrusowe, owoce dzikiej róży; bromelaina, papaina, spirulina, algi wodne, lucerna, sok z trawy jęczmiennej, chlorella, trawa pszeniczna, siemię lniane, liście mięty, nasiona kozieradki pospolitej, karczoch, korzeń imbiru, koper włoski, liście szałwii, korzeń żeń-szenia syberyjskiego, korzeń żeń-szenia amerykańskiego oraz ekstrakty z zielonej herbaty, skrzypu polnego, korzenia kurkumy, owoców głogu, owoców żurawiny, koszyczka rumianku, ziaren kakaowca, tamaryndowca malabarskiego
To wszystko w jednej tabletce? Ja nie zmieściłabym tego w dużej reklamówce;) Czyli ktoś pomyśli sobie – zażyłem dzisiaj preparacik i już nie muszę jeść warzyw...to jednak tylko moje czarne przypuszczenia i mam nadzieję, że to się nigdy nie stanie. Wnioski wyciągnijcie sami czy zawarte w preparacie warzywa, owoce i zioła naprawde dają przewagę nad innymi preparatami.
            Co to opatentowana formuła bioperine? To standaryzowany ekstrakt z czarnego pieprzu, zawierający  95%-99% piperyny (alkaloidu), pochodnej piperydyny.  Czarny pieprz należy do jednych z najpopularniejszych przypraw, ze zwględy na specyficzny, gryzący efekt zawartej w nim piperyny. Poza tym znalazł zastosowanie w lecznictwie, jako środek konserwyjący oraz w przemyśle perfumeryjnym. W ostatnim czasie dowiedziono wielu fizjologicznych oddziaływań ekstraktu z czarnego pieprzu na nasz organizm. Są to między innymi: stymulacja enzymów trawiennych trzustki, polepszenie trawienia i znaczne skrócenie czas pasażu żołądkowo-jelitowego pożywienia. W badaniach in vitro przedstawiono również działanie antyoksydacyjne piperyny. Jak piperyna wpływa na biodostępność innych substancji, w tym suplementów diety? środki na potencję Piperyna wspomaga naturalne procesy termogenezy w naszym organizmie, pośrednio działając na przekaźnik wewnątrzkomórkowy cAMP. Zwiększenie biodostępności przy pomocy bioperiny wiąze się z aktywacją kanałów TRPV1, hamowaniem enzymu CYP3A4 oraz P-glikoproteiny, odpowiedzialnych za metabolizm i transport między innymi leków i suplementów. W skrócie piperyna przyczynia sią do hamowania metabolizmu leku/suplementu podanego doustnie zwiększając tym jego biodostępność.


Wykorzystano:
1. Lin Z, Liao Y, Venkatasamy R, Hider RC, Soumyanath A. Amides from Piper nigrum
L. with dissimilar effects on melanocyte proliferation in-vitro. J Pharm
Pharmacol. 2007 Apr;59(4):529-36. PubMed PMID: 17430636.
2. Lipiak D. Bioperyna (Piperyna) naturalny związek zwiększający dostępność biologiczną suplementów diety